Anakartta En Sık Görülen Arızalar

En Sık Karşılaşılan Anakart Arızaları

Anakart, bilgisayarın tüm iç ve dış donanım birimlerinin üzerindeki bağlantı portlarına bağlandığı, üzerinde elektronik devre elemanlarının bulunduğu bilgisayarın en temel parçasıdır. Yapısal olarak, üzerinde yüzlerce elektronik devre, çeşitli chip ve chipsetler ve besleme devreleri bulunmaktadır. Bu ünitelerden bir veya birkaçının maruz kalacağı çeşitli darbe, dengesiz enerji gelmesi, sıvı teması ve aşırı ısıda çalışma gibi durumlar, anakartta kısmi veya komple fonksiyon kayıplarına sebep olur.Sizler için en sık karşılaşılan anakart arızalarını bir araya getirdik.

        Anakart arızalarında en tehlikeli olan arıza türü sıvı teması, kırık ve ezilme türünden arızalardır. Anakartın içinde katman katman yollar vardır ve bu yollarda oluşan kırık ve kopmalar tamir edilememektedir. Bunun dışında chip yanması ve bileşen arızalarında birçok anakart arızası kolayca tamir edilebilmektedir.

        Laptop üzerine herhangi bir sıvı dökülmesi anakart sorunlarının çok önemli bir çoğunluğunu oluşturur. Notebook içine giren ve anakart üzerine yayılan, temas eden sıvı, sıvının türüne göre de değişmek üzere anakart üzerinde kısa devrelere, zamanla oksitlenmeye ve çalışma kaybına sebep olur.

        Daha önceden anakarta yapılan çeşitli yanlış ve bilinçsiz müdahaleler, anakarta gelebilecek darbeler ve dış etkenler de anakarta zarar vermiş ve bozmuş olabilir.

        Laptop çalışırken, iç ısısı olması gereken üst değerleri aşarsa, anakart ünitelerinin bozulmasına sebep olabilir. Laptop kasa içi fan soğutma sisteminin sorunlu olması, işlemci fanının çalışmaması ya da yetersiz çalışması, anakart arızası ya da chipset arızasına sebep olan faktörlerin başında gelmektedir. Bir problemden dolayı çok fazla ısınan bir anakart yavaşlık, sistemde kararsızlık ve resetlenmelere yol açabilir.

        Bilgisayar sistemleri açılırken, anakarta bağlı olan tüm donanımlara enerji veririler ve kontrole tabi tutarlar. Eğer bir hata uyarısı alınmazsa HDD boot işlemiyle işletim sistemi otomatik başlar (bilgisayara görüntü gelir). Donanımlardan birinden hata iletisi gelirse, BIOS bunu sesli ya da yazılı olarak kullanıcıya bildirir. Ancak bazı durumlarda hata iletisi olmamasına rağmen sistem açılmayabilir. Böyle bir durumda arıza, anakart dışındaki diğer donanımlarda aranmalıdır.

        Eğer bilgisayarınız çalışırken kilitleniyorsa ilk olarak sorunu donanımsal olarak düşünerek bu şekilde çözümler aranmalıdır. Bu sorun anakart bağlantısındaki kopukluktan kaynaklı olabilir.

        Anakartların bozulması çok nadir arızalardır ama her an başınıza gelebilir. Bu gibi durumlarda uzman desteği almanız yanlış karar vermenizi engelleyecektir.

 

Tüm Bilgisayar Anakart Arızaları için online olarak hizmet vermekteyiz.Tüm Bilgisayar Anakart Arızaları için 7/24 bilgisayartamirhanesi.com destek alabilirsiniz.

 

Bize ulaşmak için 0542 833 2745 numaraları aramanız yeterlidir.

Comments are closed.

Call Now ButtonAcil Destek İçin Arayınız