Bilgisayar Fanı Nedir?

Bilgisayar Fanı Nedir?


Bilgisayar Fanı Nedir?

Bilgisayar Fanı Nedir?

Bir bilgisayar sisteminin parçaları çalışma esnasında oldukça yüksek miktarda ısı oluşturmaktadır. Bu ısı yüksek oranda işlemci, yonga, ekran kartı ve sabit diskler gibi tümleşik devreler tarafından açığa çıkarılsa da, aslında kasa içerisindeki tüm devreler tarafından da katkı görmektedir. Kasa içerisindeki sıcaklık makul seviyelere indirilmediği müddetçe parçaların verimli ve güvenli çalışması tehlikeye girmektedir. Günümüzde oldukça küçülmüş bilgisayar boyutları ve bunun yanında ileri üretim teknolojisi ısı oluşumunu ve ısının bertaraf edilmesini kolaylaştırsa da, bu işlem için özel birimler kullanılması yaygındır. Bu özel birimler içi
nde yine yaygın olarak ısının dağıtıldığı yüzeyin artırılması amacı ile kullanılan ısı yayıcılar (heat sink) ve hava sirkülasyonunun iyileştirilime amacı ile kullanılan fanlar çoğunluğu teşkil etmektedirler. Son dönemlerde kullanıcının kontrolüne açılan bir diğer teknik ise yazılımsal soğutma (softcooling) adı verilen, donanımın performansını düşürerek açığa çıkan ısıyı doğrudan azaltma amacı taşıyan fabrika çıkışlı bir yöntemdir. Yine son dönemde bilgisayar meraklıları tarafından, daha önce motorlu taşıtlarda kullanılan radyatör, akvaryum sistemlerinde kullanılan pompa ve genel amaçlı sıvı hortumları bilgisayar soğutma amacına adanmış olarak kullanılmaktadır. Bu yaklaşım sonucunda, birçok firma bu tür sistemleri parça bazında veya tümleşik çözümler şeklinde üreterek satışa çıkarmıştır. Bu yönteme yaygın olarak “sıvı soğutma” adı verilmektedir.

Tüm Bilgisayar Fanı Arızaları için online olarak hizmet vermekteyiz.Tüm Bilgisayar Fanı Arızaları için 7/24 bilgisayartamirhanesi.com destek alabilirsiniz.

 

Bize ulaşmak için 0542 833 2745 numaraları aramanız yeterlidir.

Comments are closed.

Call Now ButtonAcil Destek İçin Arayınız