BIOS Pili Nasıl Takılır?

BIOS Pili Nasıl Takılır?


BIOS Pili Nasıl Takılır?

BIOS Pili Nasıl Takılır?

BIOS pilini bitmeden değiştirmek sisteminize hiçbir artı katmayacaktır. Bu nedenle öncelikle sisteminizde kullandığınız BIOS pilinin bittiğinden emin olmalı ve ardından değişim işlemini gerçekleştirmelisiniz.

BIOS pili bittiğinde bilgisayarınızın tarih ve saat ayarları sürekli olarak sıfırlanacak ve CMOS tarafından BIOS pilinin bittiğine dair bir hata raporu karşınıza çıkacaktır.

BIOS pili bilgisayarınızın içini açtığında anakartın üzerinde genellikle siyah bir geçmenin içerisinde yer alacaktır. Farklı modellerde ve dizüstü bilgisayar modellerinde BIOS piline ulaşmanız için ekstradan diğer donanımları sökmeniz de gerekebilir. Ana kart üzerinde pil çoğu zaman bir klips yardımıyla tutturulmuştur. Bu klipsi nazikçe açarak eski BIOS pilini çıkartabilirsiniz. Eğer BIOS pili klipsle tutturulmamışsa parmağınızla köşesinden tutarak BIOS pilini hafif kuvvet uygulayarak yerinden kolaylıkla sökebilirsiniz. Şayet sisteminizin BIOS pilini ilk defa değiştireceksiniz mutlaka arkasında yazan değerleri bir kenara not alarak bu değerleri karşılayan bir BIOS pili satın almaya özen gösterin.

Yeni BIOS piliniz zaten varsa çıkartmış olduğunuz batarya slotunun içerisine yeni bataryayı yerleştirin. Bilgisayarınızın BIOS pilini değiştirdiğinizde CMOS üzerindeki değerler de otomatik olarak varsayılan değerlere sıfırlanacaktır. Bu nedenle eğer farklı CMOS ayarları kullanıyorsanız, BIOS pili değişimi işleminden sonra ayarlarınızı düzenlemeniz gerekecektir.

BIOS pili değişim işlemi sonrasında hala CMOS tarafından karşınıza bir uyarı mesajı sunuluyorsa bilgisayarınızın sorununun güç kaynağında, ana kartında veya Power Supply’da olabilme ihtimali olduğunu unutmayın.

 

Tüm Bilgisayar Bios Pili Arızaları için online olarak hizmet vermekteyiz.Tüm Bilgisayar Bios Pili Arızaları için 7/24 bilgisayartamirhanesi.com destek alabilirsiniz.

 

Bize ulaşmak için 0542 833 2745 numaraları aramanız yeterlidir.

Comments are closed.

Call Now ButtonAcil Destek İçin Arayınız