Laptop mavi ekran hatası

Mavi Ekran Hataları – BSOD

Mavi ekran hataları – BSOD “Blue Screen of Death” olarak da bilinir, her zaman hoş karşılanmayacak şekilde ansızın karşımıza çıkarlar. Mavi Ekran Hataları ile ilgili daha önce bir tecrübeniz yok ise bilgisayarınızı bir Bilgisayar Servisi ‘ne götürmenizi tavsiye ederiz.

Mavi Ekran Hataları Microsoft Windows işletim sistemlerinin kritik bir hata ile karşılaştığında ve bilgisayarınızın yürütülmesine engel olacak durumlarda yeniden başlatılmasına mecbur bırakan bir durumdur. Bu işlemin sonunda yüksek olasılık kayıt etmediğiniz mevcut tüm çalışmalarınızı kaybedeceksiniz anlamına gelir.

Mavi ekran sorunları, kullanıcının tecrübe edebileceği en kötü hatalardan biridir, aksine bir programın hata verip tüm bilgisayarı etkilemesinden çok mavi ekran hataları bozuk donanım bileşenlerinden veya donanım yazılımlarından kaynaklanmaktadır.

Mavi Ekran Hatası Neden Olur?

Mavi ekranlar genellikle bilgisayarınızın donanım aygıtları ile veya bu aygıtların donanım sürücü yazılımlarından doğan sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bilgisayarlarınızda kullandığınız standart yazılımlar “Muhasebe, Oyun” Mavi Ekran hatalarını vermezler. Bu tip programlardan doğan hataları düzeltmek için Sistem Kurtarma – Geri Yükeleme yaparak üstesinden gelebiliriz.

Oyun veya diğer yazılımların bozulması durumunda Windows işletim sistemi yürütmesi kesinlikle durmaz, bu yazılımlar dip yazılımlar değillerdir ve Windows ‘un kernel dosyaları ile çalışmazlar. Mavi ekran hatası Windows işletim sisteminin kernel dosyaları ile çalışan donanım sürücüleri ile bu donanımların sağlıklı çalışmamasından kaynaklanır.

Mavi ekran hataları, Windows bir “DUR Hatası” ile karşılaştığında meydana çıkar. Bu kritik mavi ekran hatası Windows işletim sisteminin durmasına ve bozulmasına sebep olur. Windows işletim sisteminin burada tek yapabildiği sistemi durdurmak ve yeniden başlamasına yardımcı olmaktır.

 

Bu veri kaybına sebebiyet verir, programlar açık olan çalışmalarınızı kayıt edebilecek kadar zaman bile bulamadan Windows sistemi yeniden başlamaya zorlar.

 

Mavi ekran hatası aldığınızda, Windows otomatik olarak bir “minidump” dosyası yaratır. Bu dosyanın içinde mevcut problem hakkında bilgiler vardır, bu dosyayı hard diskinize kayıt edecektir. Daha sonra bu minidump dosyasını açarak mavi ekran hatanız hakkında bilgi alabilmeniz için kendi tarzında hata kodları üretir. Bu kodları Windows sorun merkezi ile paylaşarak sorun için çözüm arayabilirsiniz.

sistem çökmesi ile ilgili mavi ekran sorunu

Mavi Ekran Sorunu

 

Windows Mavi Ekran Hatası Verip Yeniden Başlıyor

 

Normal olarak bilgisayarınız eğer kritik bir hata ile karşılaşır ve mavi ekran hatası ile karşılaşırsanız otomatik olarak bilgisayarınız yeniden başlatılır.

Eğer mavi ekran hatası almadan bilgisayarınız restart ‘a giriyorsa, büyük ihtimal mavi ekran ile ilgilidir.

Eğer mavi ekran hatası aldığınızda, hata ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız Windows denetim masasından – mavi ekran hatalarında otomatik yeniden başlatmayı devre dışı bırakabilirsiniz.

mavi ekran sistem uyarısını kapatma

Mavi Ekran Uyarısını Kapatma

 

Mavi Ekran Hatalarını Okumak

BlueScreenViewer uygulaması ile mavi ekran hatalarını görüntüleyebilirsiniz. Mavi ekran sorunu meydana geldiğinde oluşturulan minidump dosyalarını okuyarak dosya hakkında ayrıntılı bilgi toplayabilirsiniz.

mavi ekran minidump okuma programı

Mavi Ekran Problemlerini Okuyabilmemiz için ScreenViewer

Bu bilgiyi Windows Olay Görüntüleyicisinde de bulabilirsiniz.

 

Mavi Ekran Hataları ve Çözümleri Nasıl Yapılır?

 

Windows 7 ve daha yeni sürüm işletim sistemlerinde mavi ekran sorunu “Denetim Masası > İşlem Merkezi” altında görüntülenebilir. Eğer daha önce mavi ekran problemi ile ilgili bir tecrübeniz olduysa İşlem Merkezine giderek çözüm arayabilirsiniz.

İşlem Merkezinde bilgisayarnız ile ilgili tüm problemler hakkında detaylı bilgi ve çözüm tavsiyeleri bulabilirsiniz. Geçmişe dayalı tüm problemler hakkında da detaylı bilgileri size Windows işlem merkezinde sunacaktır.

işlem merkezi windows

Bilgsayar Sorunları için İşlem Merkezi

Hatalar ile ilgili detaylı bilgi için daha sonra internet de arama yapabilirsiniz –Mesela “Driver_IRQL_not_less_or_equal”,

Windows 8 ‘in yeni mavi ekran hata ekranı size bu şekilde bir arama yapmanız için tavsiyede bulunuyor.

mavi ekran hataları bilgisayar yeniden başlıyor

Mavi Ekran Hatası için İnternet ‘de Arama Yapabilirsiniz

 

Mavi Ekran Hataları ve Çözümleri için İpuçları

Mavi ekran hatalarının bir çok kök sebebi olabilir, bu sorunların nerden kaynaklandığını anlayabilmek için bu öneriler işinizi kolaylaştırabilir.

  • Sistem Kurtarma: Eğer bilgisayarınız mavi ekran vermeye başladıysa, sistem kurtarmayı kullanarak bilgisayarınız daha önce aldığınız sistem yedeğine döndürerek problemlden kurtulmanızı sağlayabilir, eğer bu işlem işe yararsa problemin son sistem yedeği aldıktan sonra yüklediğiniz bir sürücüden kaynaklandığını bulabilirsiniz.
  • Kötü Amaçlı Yazılım için Tarama: Bu aracı Windows genellikle günceller ama siz hiç kullandınızmı? Bu yazılım ile Windows ‘un dibine kadar kazarak dip tarama yapabilir Windows ‘un kalbi olan kernel dosyalarda hasas tarama yaparak problemli dosyalara kancayı atabilirsiniz. Bu  programı kullanarak herhangi bir yazılımın sistem dosyalarınızda sıkıntı yaratmadığını kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.
  • Mavi Ekran Hatası – Donanım Problemleri: Mavi ekranlar bilgisayarınızda ki bozuk donanımdan da kaynaklanabilir. Ramlerinizi ve diğer donanımlarınızı hatalar için tarayın, sıcaklık kontrolleri yaparak, aşırı ısınma problemine göz atın.
  • Windows’u Tekrar Yükeleyin: Windows ‘u tekrar yükleyerek, tüm problemlerden kısadan kurtulabilirsiniz. Hem yeni bir işletim sistemine sahip olursunuz hemde hızlı olacaktır.  Fakat tüm bu yükleme işleminden sonra Mavi ekran hatası alıyorsanız. Probleminiz kesinlike donanımınızda.

Tüm bu problemlerden arındırılmış bilgisayar sağlıklı bir şekilde çalışacaktır şühesiz. Fakat hala bir çözüm üretemediyseniz ve konu hakkında daha fazla bilginiz yoksa bu işlem için bir bilgisayar servisi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Belki de problem hiç de düşündüğünüz gibi tüm bu süreçlerde olmayabilir.

Bilgisayarnız bir yılda 2 veya 3 kere mavi ekran hatası döndürüyorsa bunu sıkıntı etmeyin bu normaldir.

Comments are closed.

Call Now ButtonAcil Destek İçin Arayınız