Ram Arızaları Nelerdir?

Ram Arızaları Nelerdir?


Ram Arızaları Nelerdir?

En Sık Karşılaşılan Ram Arızaları

1) Hatalı RAM miktarı 

Windows’ta Denetim Masası > Sistem ekranında “Yüklü bellek (RAM)” karşısında bilgisayarınızdaki RAM miktarından daha azını görüyorsanız, RAM’inizde sorun olabilir. Bununla birlikte entegre grafik yongalarının RAM’inizin bir kısmını kendine ayırabildiğini, bu nedenle RAM miktarınızın normalden daha az görünebileceğini unutmayınız.

2) Ekrana görüntü gelmeme hatası

Bilgisayarınızda karşılaşabileceğiniz bu problem işlemci, anakart, güç kaynağı, ekran kartı arızalarıyla ortak olarak RAM arızasında da ortaya çıkabilir. Eğer bilgisayarınızda birden çok ram varsa tek tek çıkartıp bilgisayarınızı açın ve tekrar deneyin. Arızalı RAM tespitinden sonra uyumlu olanı alıp takabilirsiniz.

3) Rastgele kilitlenmeler

Bilgisayarınızda karşılaştığınız rastgele yaşanan kilitlenmelerde RAM’inizin arızalanmış olabilir. Özellikle kilitlenmeler arasında bir tutarlılık yoksa sorun RAM’de olabilir. Ancak belirli bir uygulamayı çalıştırdığınızda hata alıyorsanız, sorun RAM’de değil, uygulamada olabilir.

4) Grafik kartının yüklenmemesi

Bilgisayarınızı ilk açtığınızda kasanızın içinden grafik kartınızın tanındığı anlamına gelen bir sesli uyarı gelir. Bu sesi duymazsanız, sebebi RAM’inizdeki arıza olabilir. Ancak kesin bir durum değildir. Sorun grafik kartınızda da olabilir.

5) Performans düşüklüğü 

Bilgisayarınızı ilk açtığınızda yeterince hızlıysa ve kullandıkça yavaşlıyorsa sorun RAM’inizde olabilir. Ancak bu sorun, RAM dışındaki bileşenlerden veya CPU’nuzun kaynaklarını tüketen bir programdan da kaynaklanabilir.
Bunu test etmek için bilgisayarınızı baştan başlatın ancak hiçbir programı çalıştırmayın. Bilgisayarınız programlar çalışmıyorken de giderek yavaşlıyorsa, yeni RAMlere bakmanın zamanı gelmiş olabilir.

6) Bozuk veri dosyaları 

Sıkça kullandığınız dosyaların aniden bozulduğunu ve açılmadığını fark ettiyseniz ve bunu sıkça yaşamaya başladıysanız, RAM’inizin ömrü bitmek üzeredir. Bu sorun giderek artabilir ve sonunda sisteminizi hiç açamayabilirsiniz. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda yedek almanızı öneriyoruz.

7) Mavi ekran hatası 

Windows kurulumları sırasındaki hataların büyük bir çoğunluğu RAM arızalarından kaynaklanır. Ancak kurulum sırasındaki her mavi ekran hatasını da RAM e bağlamak yanlıştır burada hata kodunun önemi büyüktür. Her mavi ekran hatasının bir kodu bulunur bu kodların hangi problem yüzünden çıktığını tespit etmenin en iyi yöntemi hata kodunu Microsoft tan sorgulamaktır.

 

Tüm Bilgisayar Ram Arızaları için online olarak hizmet vermekteyiz.Tüm Bilgisayar Ram Arızaları için 7/24 bilgisayartamirhanesi.com destek alabilirsiniz.

Bize ulaşmak için 0542 833 2745 numaraları aramanız yeterlidir.

Bilgisayar Fanı Arızası Neden Kaynaklanır?

Comments are closed.

Call Now ButtonAcil Destek İçin Arayınız