Sabit Disk Nedir?, Ne İşe Yarar?

Sabit Disk Nedir?

Veri depolanması amacıyla ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır. Önceden büyük boyutları ve yüksek fiyatlarından dolayı sadece bilgisayarlarda kullanabildiğimiz sabit diskler, cep telefonlarımızın, fotoğraf makinelerimizin, müzik çalarımızın içine sığabilecek kadar küçülüp günlük hayatımızda her alana girmişler.

Disklerde veriler metal, cam veya plastikten yapılmış, yüzeyi demir oksit ya da manyetik özellikteki malzeme ile kaplı disklerin üzerine yazılır. Verilemiz kayıt ortamlarında mıknatıslanma yoluyla kaydedildiğinden istenerek silinene kadar sabit kalırlar, elektrik kesintileri gibi durumlarda bilgisayar bellek yongalarındaki gibi kaybolmazlar. Bilgisayarınız kapandığında oyunlarınızın, fotoğraflarınız silinmemesi gibi.

Gelişen teknolojiyle disklerin boyutları küçültmüş ve bilgi saklayabilme yetenekleri de artmıştır. Birkaç megabayt büyüklüğündeki ilk örneklerin yerini günümüzde 500-750-1000-1500 GB veri saklayabilmekte olanları almıştır ve her geçen yıl daha da gelişmişleri üretilmektedir.

 

Tüm Bilgisayar Sabit DiskArızaları için online olarak hizmet vermekteyiz.Tüm Bilgisayar Sabit Disk Arızaları için 7/24 bilgisayartamirhanesi.com destek alabilirsiniz.

 

Bize ulaşmak için 0542 833 2745 numaraları aramanız yeterlidir.

Comments are closed.

Call Now ButtonAcil Destek İçin Arayınız